#1 Rozdiel medzi Serato Scratch Live a Serato DJ

Vitaj v našom prvom článku zo série Profi-DJ help! Ak si sa dostal až sem, zrejme sleduješ náš Facebook, high five za to :-) Ak nie, pridaj sa. Máme pripravenú peknú dávku článku pre začínajúcich DJov a producentov, ktoré budú odpovedať na ich najčastejšie otázky. Za rok existencie nášho chatu priamo na webe máme peknú zásobu tém.

#1 Aký je rozdiel medzi softvérmi Serato Scratch Live a Serato DJ?

Dosť veľký...

Oukej, to asi nestačí. Poďme to vziať poporiadku a mrkneme sa trošku do histórie. Korene značky Serato siahajú až do roku 1997 na vzdialený Nový Zéland, kde bola založená. Scratch Live v tej dobe bolo cudzie neexistujúce slovo, ktoré uzrelo svetlo sveta o pár rokov neskôr. Scratch Live bol jeden z prvých softvérov na svete, ktorý dokázal prehrávať hudbu za pomocou digitálneho signálu z gramofónových platní (timecode). Dnes známe ako DVS (digital vinyl system) a vznikol ako spolupráca so značkou Rane, ktorá spoločnosti Serato dodala potrebný hardware (mali s tým celkom v tom čase skúsenosti). Vznikol prvý prevodník Serato Scratch live SL1.

Softvér Scratch Live po celú dobu svojej existencie vyzeral asi takto:

S nástupom MIDI kotrolerů bolo potrebné softvér prepísať, omladiť a pridať nové funkcie, ktoré na staršiu verziu Scratch Live nebolo možné napasovať - vzniklo Serato DJ.

Serato DJ je novšia verzia Serato Scratch Live, ktorá ho nahradila. Je to softvér určený prevažne pre MIDI kontrolery, vie samozrejme ale všetko to, čo vedelo Scratch Live, teda aj DVS. Pribudlo veľa nových funkcií ako Sampler, efekty, podpora 4 deckov, vylepšená knižnica aj expensaion packy či Sync a Quantize.

S nástupom Serato DJ sa na trhu objavila veľká kopa zariadenia, ktorá bola či ešte je podporovaná a vytvoril sa úplne nový smer DJingu - digitálny DJing.

Ako vyzerá Serato DJ?

Staršie verzie Scratch Live nebola po príchode DJ vymazaná z portfólia Serato. Prestali sa na ňu po určitej dobe robiť updaty, podporované techniky ubúdalo a s novšími operačnými systémami prestal byť softvér podporovaný. Aj dnes je ale možné ju stiahnuť.

Suma sumárum v bodoch:

Serato Scratch Live

- Starší softvér určený pre DVS
- V súčasnej dobe neaktualizovaný
- Podporuje len niekoľko typov hardvéru
- Má iba základné funkcie pre DJov
- Pre srdciarov nikdy nestarnúci legenda

Serato DJ

- Najnovšia verzia Serato určená pre MIDI kontrolery i DVS
- Softvér podporovaný poprednými výrobcami DJ techniky
- Priebežné aktualizácie prinášajúca nové funkcie, vychytávanie bugov aj podporu nových operačných softvérov
- Nepreberné množstvo funkcií a vychytávok, s ktorými sa dá čarovať
- Softvér stojaci na špičke vývoja

Vytlačiť