#4 Vyberáme mikrofón

V ďalšom diele ProfiDJ HELP sa mrkneme na výber toho správneho mikrofónu. Pre začiatočníkov to totiž nie je vôbec ľahká záležitosť, mikrofónov je obroská veľa, dosť z nich sa medzi sebou líšia len nepatrne cenou a je dobré vedieť aj niečo o výrobcoch. Spísali sme teda taký mikrofónový FAQ a poradíme medzi akými vyberať, nech už si DJ, potrebuješ mikrofón do štúdia, na moderovanie alebo nahrávanie Youtube videí.

QUICK TIP - Máme trochu pocit, že začínajúci DJovia hlavne na klubových akciách alebo oslavách berú mikrofón ako svojho nepriateľa. Opak je pravdou a ak sa ho naučíte používať a zvolíte ten správny model, bude to jednoznačný level up pre vaše eventy :-)

Čo je to vlastne mikrofón? (Trocha nudné teórie)

Mikrofóny sú zariadenia pre premenu akustického (zvukového) signálu na signál elektrický. Líšia sa svojou konštrukciou, princípy snímanie a ďalšími vlastnosťami. Mikrofón, ako vstupný prvok záznamu, vo veľkej miere ovplyvňuje výslednú kvalitu nahrávky. Ak teda chceme kvalitnú nahrávku, mali by sme sa vyhnúť lacným a nekvalitným mikrofónom a nebáť sa investovať aj pár stoviek EUR.

Prečo ho potrebujeme?

Keď nad tým premýšľame, asi neexistuje akcie, kde by sa mikrofón nehodil. Aj keď chcete povedať EDM hlášku "put your hands up", rapovať na Hip-Hop, chcete uviesť párty alebo sa predstaviť na súkromnej oslave. Potrebujete tiež, aby vás mikrofón podržal, nevazbil a bolo vám dobre rozumieť.

Druhou stránkou je štúdio. Veľa DJov dnes robí sety v DAW softvéroch (Ableton, Fruity Loops atď.), ale málokto sa v intre predstaví a svoj nový mix uvedie - premýšľajte o tom :-)

Ako sa delí mikrofóny?

Teraz pozor, veľmi dôležitá informácia. Mikrofóny sa primárne delia podľa spôsobu, akým spracujú akustický signál a prevedú ho na elektrický. Pozrime sa na jednotlivé typy a ich vlastnosti.

Dynamický mikrofón - Dynamické mikrofóny sú vhodné na otvorené vystúpenia, hudobné produkcie či na snímanie iných hlasnejších zvukov.

Kondenzátorový mikrofón - Používa sa najmä na nahrávanie hudobných nástrojov, spevu či iné štúdiové účely. Nevýhodou je potreba napájania samotného mikrofónu (9V akumulátor či externé tzv. Phantomové napájanie), čo môže byť naopak vnímané ako výhoda pre využitie v teréne (mikrofón má vlastné napájanie a neuberá energiu z batérie diktafónu a pod.).

Typy mikrofónov podľa pripojenia alebo operačného systému:

USB mikrofón - Je mikrofón, ktorý je pripravený pre zapojenie do USB. Je to sasi najmodernejší typ mikrofónu, ktorý pre svoju funkciu nepotrebuje predzosilňovač ani ďalší hardware, stačí zapojiť do počítača a začať nahrávať - ​​USB má vážne každý.

Mikrofón pre iOS - Sú špeciálnym typom mikrofónov, ktoré priamo na sebe majú Lightning konektor alebo sú opatrené takýmto káblom. Rovnako ako u USB mikrofónov je zapojenie a nastavenie veľmi jednoduché. Pre DJa ale nemajú moc využitie, teda ak nepoužívate kamkordér na nahrávanie reportáže či napríklad tutoriály priamo zo štúdia.

Podľa druhu prenosu signálu delíme ďalej mikrofóny na drôtové a bezdrôtové. Bezdrôtové varianty sa skladajú z prijímača a vysielača, ktorý je na určitú vzdialenosť schopný zachytiť signál od vysielača.

Kto vyrába najlepšie mikrofóny?

Nebudeme sa zložito rozpisovať. Vďaka dekádam skúseností a veľké množstvu spokojných užívateľov - Shure, Sennheiser, Audix, AKG.

A tieto odporúčame

Pre DJa do klubov:

Drôtové:

Shure SV200

Nejlevnější

Sennheiser e 835-S

Pomer cena/výkon

Shure SM58SE

Standard

Bezdrôtové:

AKG WMS40 Mini Vocal Set

Najlacnejšie

Sennheiser XSw 35

Pomer cena/výkon

Shure GLXD24E/SM58

Standard

Pre producentov do ich štúdií:

Apex 435B

Najlacnejšie

Marantz PRO MPM1000

Pomer cena/výkon

Rode NT1-A

Standard

Pre YouTuberov a ich videa:

Superlux E205U

Najlacnejšie

M-Audio Vocal Studio

Pomer cena/výkon

Rode NT-USB

Standard

Vytlačiť