Súboj troch najpredávanejších MIDI kontrolerov

Budúce DJovia okolo 15-18 rokov dlho porovnávajú a sledujú rozdiely medzi jednotlivými modelmi, aby pri neskoršej kúpe správne vybrali. Nanešťastie sa trh hemží množstvom zariadení, v ktorých je pre nováčika ťažké sa vyznať a tak aj správne vybrať. V rovnakých cenových hladinách sú navyše funkcie modelov tak podobné, že je ťažké určiť favorita. Poď sa s nami teda pozrieť na tri najpredávanejšie modely pre začiatočníkov a porovnať si ich funkcie. Víťaz bude len jeden!

Podoba sa nezaprie!

Nie je žiadnym tajomstvom, že výrobcovia kopírujú funkcie a ich rozloženie jeden od druhého. Preto porovnávanej modely vyzerajú na oko skoro rovnako. Avšak rozdiely v nich sú a niekedy aj podstatné. Ak si si niekedy prezeral náš obchod, určite si na jeden z kontrolerov nižšie narazil. Sú to absolútne bestsellery v kategórii MIDI konzol pre začínajúcich DJov.

Kde sú rozdiely?

Najprv si povieme výpočet funkcií, ktoré majú tieto konzolky spoločné. Všetky majú integrovanú zvukovú kartu, čo znamená, že je možné jednoducho pomocou jedného kábla pripojiť k repro sústave u teba doma. Všetky sú dvoj-kanálové, čo znamená, že môžeš mixovať dve skladby do seba a do tretice, všetky sa pohybujú v rovnakej cenovej hladine.

Rozdiely prichádzajú pri bližšom skúmaní.

Numark a Pioneer
 disponujú PADy, ktoré majú niekoľko funkcií, ktorými sa dá preskakovať v pesničke z jedného miesta na druhé, slučkovať alebo púšťať krátke úryvky tretieho signálu a tak obohacovať výsledný mix.

Reloop má vlastné gainy, to sú dva červené gombíky uprostred konzoly, ktorými sa manuálne ovláda vstupnú hlasitosť jednotlivých pesničiek. To je výhoda, nemusíš sa spoliehať na softwér alebo túto funkciu nastavovať pomocou myši počítača.

Numark miesto gombíka na celkovú hlasitosť mixu sa používa fader, ktorý sa pri používaní javí dosť neprakticky. Hrozí riziko prehmátnutí a narušenia plynulé hlasitosti mixu.

Jog koleso

Zvané tiež ako Jog Dial slúži k dočasnej zmene rýchlosti prehrávanej skladby a ku scratchingu. Na všetkých troch kontroléry majú Jogy takmer rovnakú veľkosť. Avšak svojím feelom, perfektnou výškou a príjemnou tuhosťou si nás získalo koleso Pioneeru DDJ-SB, ktoré je najlepšie spracované z porovnávaných modelov.

Ako ich zapojit?

Všetky konzoly majú integrovanú zvukovú kartu, čiže na svojej zadnej strane disponujú CINCH konektory pre pripojenie k domácemu kinu, hi-fi sústave alebo štúdiovým monitorom. Zapojenie je teda veľmi jednoduché a dá sa realizovať obyčajným káblikom z akéhokoli elektra blízkosti bydliska. V tomto ohľade sa od seba navzájom teda nijako nelíši. Reloop BeatMix ponúka iba druhý pár konektorov pre zapojenie externého nahrávanie.

Software

Softwér je srdcom týchto zariadení. MIDI kontrolér je prakticky diaľkový ovládač pre program nainštalovaný v počítači. V dnešnej dobe sa svet DJingu točí hlavne okolo programov Serato, Traktor a v menšej miere okolo začínajúcimi DJmi obľúbeného softwéru Virtual DJ.

Zatial čo Numark a Pioneer sú stavané na moderné a stabilný Serato DJ Intro, ktoré sa dá upgradovať na verziu Serato DJ.

Reloop zostáva verný programu Virtual DJ v špeciálnej BeatMix edícii, ktorá je určená primárne pre toto zariadenie. Spolupracuje však aj so softwérom Traktor, pre ktorý je potrebné stiahnuť a nainštalovať TSI mapovacej súbor.

Z praktického hľadiska tu vyhrávajú konzoly Numark a Pioneer, kedy Serato je ďaleko perspektívnejšie softwér, čo sa vývoja, stability a podpory týka.

Náhľady softwéru Serato DJ Intro (v ľavo) a Virtual DJ (v pravo):

Víťaz je len jeden!

Rozhodovanie u tak vyrovnaných zariadenie nie je ľahké. Každé má nejakú inú výhodu alebo silnú stránku. Ak sa na ne ale pozrieme z profesionálneho hľadiska s náhľadom do budúcnosti, máme jasno!

Svoje prvé miesto si zaslúžil  Pioneer DDJ-SB Vzhľadom k najlepšie spracovaným jogu a dobrému Feelu z celého zariadenia, ktoré navyše podporuje softwér Serato DJ Intro a najvyššiu verziu Serato DJ, ho hodnotíme ako najlepší štart pre nováčikov v obore.

 
Ale nezúfaj, ani ostatné konzoly neprehrali, naopak. BeatMix prekvapil super verziou Virtual DJe a Mixtrack PRO II najlepšie spracovanými PADy. Ani jeden z nich nie je krokom vedľa.

Pozri sa na detail produktu víťaza!

Vytlačiť