Ako vybrať mikrofón?

Základné parametre a funkcie mikrofónu

Mikrofóny sú zariadenia pre premenu akustického (zvukového) signálu na signál elektrický. Líšia sa svojou konštrukciou, princípy snímania a ďalšími vlastnosťami. Mikrofón, ako vstupný prvok záznamu, vo veľkej miere ovplyvňuje výslednú kvalitu nahrávky. Ak teda chceme kvalitnú nahrávku, mali by sme sa vyhnúť lacným a nekvalitným mikrofónom a nebáť sa investovať aj niekoľko tisíc korún.

Delenie mikrofónou

Mikrofóny sa primárne delia podľa spôsobu, akým spracujú akustický signál a prevedú ho na elektrický. Pozrime sa na jednotlivé typy, ich vlastnosti, klady a zápory: 

Dynamický mikrofón - Dynamické mikrofóny sú vhodné na otvorené vystúpenia, hudobné produkcie či pre snímanie iných hlasnejších zvukov.

Kondenzátorový mikrofón - Používa sa najmä pre nahrávanie hudobných nástrojov, spevu či iné štúdiové účely. Nevýhodou je potreba napájania samotného mikrofónu (9V akumulátor či externé tzv phantomové napájanie), čo môže byť naopak vnímané ako výhoda pre využitie v teréne (mikrofón má vlastné napájanie a neuberá energiu z batérie diktafónu a pod). 

Páskový mikrofón - Pracuje na rovnakom princípe ako mikrofón dynamický s jediným rozdielom - vo vnútri magnetického poľa sa namiesto cievky pohybuje citlivý pásik, ktorý zachytáva akustický tlak. Je veľmi náchylný na mechanické poškodenie, preto sa bezvýhradne používa na štúdiové účely. 

Elektretový mikrofón - Je príbuzným kondenzátorového mikrofónu. Pracuje na rovnakom princípe, ale akumulátor je ako zdroj energie nahradený nevodivou hmotou elektrotom. Tieto mikrofóny bývajú najlepšie v pomere cena / výkon, väčšinou je však lepšia cena než výkon.

Ďalej existujú ďalšie typy mikrofónov, ktoré sa ale používajú minimálne alebo je ich konštrukcia zastaraná a nepoužívajú sa vôbec.

Podľa druhu prenosu signálu delíme ďalej mikrofóny na drôtové a bezdrôtové. Bezdrôtové varianty sa skladajú z prijímača a vysielača, ktorý je na určitú vzdialenosť schopný zachytiť signál od vysielača vo spevákovej ruke.
Typický príklad drôtového mikrofónu 
Typický příklad bezdrôtového mikrofónu
Audix OM-3s
Sennheiser ew 145 G3




Významní výrobcovia

Ich história často spadá až do 30. rokov dvadsiateho storočia, kde sa kvôli rozvoju elektrických zariadení začali vyvíjať aj prvé mikrofóny. Medzi prapôvodného zakladateľa týchto zariadení patrí firma Shure, ktorá sa zároveň spolu so značkou Sennheiser a Audix radí k svetovej mikrofónny špičke.

Mikrofóny Shure vynikajú svojim "rovným" prednesom a minimálnym skreslením. Sennheiser je obľúbený hlavne vďaka unikátnym bezdrôtovým sadám, ktoré používajú tie najväčšie hviezdy hudobnej scény. Oproti tomu Audix má veľmi príjemný, teplý zvuk a je ideálne citlivý k hovorenému slovu. Všetci títo výrobcovia majú špičkové produkty, odolné proti spätnej väzbe, vhodné do náročných podmienok klubov alebo na pódia.

 

   

 

Modely mikrofónou 

Ručné (Handka) - mikrofón, tak ako ho všetci poznáme. Všeobecne využívaný ako mikrofón do ruky, používajú ho speváci pri koncertoch, rečníci alebo reportéri rádií a televízií. Väčšinou sú dynamické.

Klopák (lavalier) -malý, nenápadný (kravatový) mikrofón. Používa sa hlavne v televíznych reláciách, na šatách ho majú napríklad moderátori hlavných spravodajských relácií. 

Stolní - pokladajú sa na stôl a nachádzajú sa medzi nimy mikrofóny k bežným počítačom, ale aj prezidenstké mikrofóny vhodné pre prejavy.

Zapojenie mikrofónu

Pamätaj na to, že pokiaľ nie je priamo uvedené, že kábel je súčasťou balenia, márne ho budeš u svojho prístroja hľadať. Káble sú často súčasťou balenia len pri lacných mikrofónov. Výrobcovia drahších mikrofónov sa sústredí len na mikrofón ako taký, kábel si budeš musieť kúpiť dodatočne. Aké typy pripojenia existujú?

XLR konektorJack konektory, USB port

Odporúčame mikrofóny

Hobby:

Cena/výkon:

Profesionál:

Pre domáce použitie alebo malé párty. Pre začínajúcich hudobníkov alebo DJo. Pre zpevákov a hudobních profesionálov.
Odporúčame: Numark WM200 Odporúčame: Sennheiser e 825-S Odporúčame: Shure SM58S