Ako vybrať DJ MIDI kontrolér?

Čo je to vlastne MIDI kontrolér?

Slovensky povedané "MIDI ovládač", je špeciálne zariadenie, ktoré dokáže ovládať alebo mixovať hudbu z počítača. Za všetko môže MIDI protokol, ktorý v závislosti na polohe a pohybe jednotlivých tlačidiel alebo knobov posiela signály do počítača, kde sa rozpoznajú a počítač na ne zodpovedá napríklad zosilnením hlastitosti, pretočením tracku alebo ďalšími funkciami.
 
MIDI kontrolery vznikli prirodzeným vývojom klasických prehrávačov a mixážnych pultov, kedy spájajú oboch týchto hárdwerov v jeden prístoj s porovnateľnými funkciami, ale s nižšou hmotnosťou, väčšie kreativitou a prijateľnejšie cenou.
 
Pracujú s konvenčne ponúkanými programami pre DJov ako Traktor, Serato, Mixvibes alebo Virtual DJ. Pretože je ale MIDI protokol univerzálnym komunikačným prostriedkom, dokážu po softwérovej úprave (tzv. namapovania) spolupracovať prakticky s akýmkoľvek programom.

Základné delenie MIDI kontrolerov a ich funkcie

Delí sa na dve veľké skupiny, so zvukovou kartou a bez zvukovej karty. Kontrolery so zvukovou kartou obsahujú priamo na tele zariadenia výstupy pre pripojenie do zosilovača alebo aktívnych monitorov. Spravidla sa jedná o kvalitnejšie prístroje s lepšími funkciami, ako tie, ktoré integrovanú zvukovú kartu nemajú. V tomto prípade musí byť zvuk vychádzajúci zo softwéru vedený cez slúchadlový výstup na počítači. To ale nie je pravidlom. Existuje celá rada kvalitných MIDI kontrolerov bez zvukovej karty, ktoré sú určené iba pre ovládanie softwéru v počítači, nie pre mixovanie audia.
 
Základnou funkciou MIDI kontrolerov je priblíženie sa k pocitu hrania na klasické prehrávače, gramofóny a mixážne pulty. Jednotlivé funkcie sa od týchto zariadení velmi nelíšia, naopak, vďaka podpore softwéru a zapojenia počítača do hry majú mnohokrát pokročilejšie vlastnosti.
 
Ako sme spomenuli vyššie, nie všetky kontrolery bez zvukovej karty sú horšie alebo dokonca zlé. Niektorí výrobcovia dodávajú techniku ​​s týmto zámerom a často sa jedná o špičkové výrobky. Tieto kontrolery majú DJom uľahčiť hranie z počítača a zbaviť ich potreby sa počítača pri hraní dotýkať. Exemplárny zástupcovia sú výrobky společnosti Native instuments alebo Novation:
         

Rozdiely medzi jednotlivými modeli

Aby sme rozdiely mohli priehľadne určiť, je potrebné rozdeliť MIDI kontrolery na tie, ktoré majú simulovať klasické hranie z CD prehrávačov a mixážneho pultu a na tie, ktoré sú určené k špeciálnemu ovládaniu niektorých funkcií softwéru.
 
Na obrázku dole vidíte časť špičkového MIDI kontroleru od výrobca Pioneer, model DDJ-S1. V súčasnej dobe sa jedná o výbehový model, môžeme si na ňom však názorne ukázať štandardné časti klasických DJ kontrolerov.
 
 
  • Všimnite si veľkého strieborného taniera. Je označený ako Jog wheel a slúži k náhlej zmene tempa a scratchovanie hudby. Má za úlohu simulovať gramofónovú platňu. Celá táto časť okolo (vrátane pitch controlu a tlačidiel Cue / Play) až po horný dotykový pás je označovaná ako sekcia prehrávača. Tá sa nachádza na MIDI kontorelrů 2x, na ľavej a pravej strane od strednej sekcie mixážneho pultu. Je veľmi podobná klasickému rozmiestneniu prehrávača Pioneer CDJ-400 alebo CDJ-350
  • Úplne hore sú vidieť 4 otočné potenciometre. To je efektová sekcia, vďaka ktorej sa dajú ovládať integrované efekty softwéru na počítači. .
  • Uprosřed MIDI kontroleru sa nachádza sekcia mixážneho pultu. Obsahuje fadery, EQ, Gainy a browse section, ktorú je možné ovládať prechádzaním knižnice a načítaním pesníčok do prehrávačov bez toho, aby DJ musel siahnuť na počítač. 
 
Všetky MIDI kontrolery, ktoré sú určené pre DJa, ako náhradka za štandardné prehrávače a mixážny pult, sú rozmiestnené takto alebo veľmi podobne. Líšia sa iba detaily alebo špeciálnymi tlačidlami pre niektoré funkcie softwéru.
 
Naopak MIDI kontorlery, ktoré sú určené čisto na ovládanie niektorých častí či špeciálnych funckí softwérov, vyzerajú úplne odlišne. Výborným príkladom je preslávený výrobok spoločnosti Novation s označením Dicer.
 
 
  • Tento špecializovaný kontrolér je určený pre ovládanie niektorých funciou softwaru Serato Scratch Live. 
  • Všimnite si troch stredových tlačidiel v tvare trojuholníka a dvoch rotujúcich šípok. Tieto buttony majú na starosť jednotlivé módy, pre ktoré je kontrolér priradený. V závislosti na tom, ktorý je aktívny, môže byť použitá funkcia Hot Cue, Loop alebo Loop Roll. 
  • Toto zariadenie nemá zvukovú kartu. Pripája sa do počítača prostredníctvom kalsického USB 2.0 portu a ovláda iba niektoré časti programu. 

Z vlastných skuseností odporúčame tieto modely pre DJo:

Začiatočník:

 Cena/výkon:

Profesionál:

Numark Mixtrack PRO II
Reloop Terminal Mix 2 Pioneer DDJ-SX
+ slúchadlá zdarma + slúchadlá zdarma + sluchadlá zdarma