Najlepší štúdio monitory do 200 €

Každý máme svoje uši a tiež predstavu o dobrom zvuku. Keď sa ale začína, výber je mnohokrát zložitý. Preto sme to urobili za teba, vybrali 3 obľúbené modely, zrovnali ich vlastnosti a okomentovali ich zvuk. Dbali sme na najlepší výber a hlavne cenu do 5 000, -

Čo je to štúdiový monitor? 

Lajcky povedané, je to reprobox, ktorý je určený pre počúvanie v štúdiu. Má špecifické vlastnosti a dbá na čo najvyššiu čistotu reprodukovaného zvuku, ktorú producent alebo DJ pre svoju prácu potrebuje. Štúdiové monitory sú stavané tak, aby poskytovali vyrovnaný a hlavne neskreslený zvuk (aby hrali "narovno"). Nejedná sa teda o prikrášľovanú HI-FI zostavu, ktorá sa mnohokrát nezmyselne snaží vylepšiť reprodukovaný zvuk. Ako DJ však na HI-FI začínal snáď každý. Teraz je potrebné urobiť krok ďalej, k lepšiemu zvuku.

Najlepší adepti 

Pri výbere sme sa riadili reakciami našich zákazníkov, našimi zkúsenostmi aj napríklad počtom reklamácií, ktorý vypovedá, ako sa daný produkt podaril. Odporúčame tieto modely:

 

Vypichli sme produkty, ktoré sa štandardne dodávajú v páre. Všetky majú veľkosť reproduktorov od 4 do 5 palcov. Vyhovujú teda počúvaniu na menšiu vzdialenosť cca do 2-3 metrov.

 A hlavne, čo zvuk?

Ak sa pozrieš na parametre jednotlivých modelov vyššie, zistíš, že sa mení ako ich výkon, tak frekvenčný rozsah alebo veľkosť repro. Práve tieto vlastnosti sú najdôležitejšie pre výsledný zvuk. Čo nám vlastne hovoria?

- Čím väčší priemer reproduktoru, tým nižšie frekvencie dokáže monitor zahrať.
- Čím väčší výkon, tým silnejší majú monitory zosilovač a hrajú hlasnejšie (čo nie je až tak úplne vždy potreba)
- Frekvenčný rozsah potom ukazuje, aké frekvencie dokáže monitor krajne zahrať.

M-Audio, tak isto ako PreSonus alebo Reloop sú na tom zvukovo aj cez menšie rozdiely v parametroch veľmi podobne. Všetky modely hrajú veľmi príjemne pri nízkej až strednej hlasitosti.

Ako ich zapojit?

Vybrané páry ponúka hneď niekoľko typov bežných konektorov na zadnej strane, medzi ktoré patrí cinch (RCA) alebo Jack 6,3. Všetky typy monitorov obsahujú svoj ​​vlastný zosilňovač, čiže nie je potrebné použiť žiadny ďalší externý. Stačí ich zapojiť do mixážneho pultu, MIDI kontroleru alebo zvukovej karty a začať počúvať.

Odporúčanie

Víťaza v tejto kategórii budeme len ťažko hľadať. Monitory sú natoľko vyvážené, že tu bude najviac rozhodovať dizajn a cena. Za nás je odporúčame všetkým, ktorí chcú urobiť ďalší krok a posunúť sa od svojej homácí HI-FI veže alebo repráčikov Logitech zase kúsok ďalej a vnímať hudbu viac do detailov!

 Pozri sa na všetky študiové monitory na Profi-DJ.sk

Vytlačiť