Recenzia AiAiAi TMA-1 DJ

Autor: David Šmerda (9.10.13)

 

Keď mi AiAiAi TMA-1 DJ prvýkrát dorazili na môj stôl, začal som riešiť hneď prvú otázku: "Ako vôbec vyslovovať ich názov?". Obrátil som teda pozornosť na samotnú dánsku spoločnosť a začal zisťovať všetky informácie ešte predtým, než som slúchadlá vôbec rozbalil. Firma AiAiAi vznikla roku 2005 v Kodani a jej produkty sa vyznačujú minimalistických dizajnom, rovnako tak ako kvalitným spracovaním. Je vidieť, že majú rovnaké nadšenie do práce ako my v Profi :-)

Rozbalenie

To, že dizajn a marketing idú ruka v ruke ale neznamená, že práve držím dobre znejúci produkt. Na zvuk som bol veľmi zvedavý a púšťam sa teda do rozbaľovaní krabice, ktorá je mimochodom veľmi elegantne riešená. Slúchadlá v nej sú nádherne uložená do molitanové akustickej výplne tesne pod priehľadnou fóliou, ktorá je situovaná po odklopení hornej strany krabice.

Poďme mrknúť na dno krabičky. V spodnej časti vidím zakrútený slúchadlový kábel, prepravný tkaný obal, pár náhradných náušníkov a tiež návod na použitie.

V dnešnej dobe panuje na trhu taká tradícia, že slúchadlá nad 4 000, - Sk by mala spĺňať náročnejšie požiadavky užívateľov. Už od samotného obalu až po priloženej príslušenstvo môžem potvrdiť, že v tomto prípade to zatiaľ tak naozaj je.

Minimal sám o sebe

Samým TMA-1 Perfektné vyhovuje rola DJ slúchadiel. Veľkým plusom je, že sú na prvý pohľad stavaná ako odolná, tým sú vhodné aj pre nešetrné zaobchádzanie a ich konštrukcia pôsobí prinajmenšom trvanlivo. Na prvý pohľad chýba obria etiketa výrobca alebo iné dobre viditeľné značenie. TMA-1 sú povedal by som natoľko unikátny, že okázalé odtlačky alebo nálepky nie sú potrebné. Ako celok pôsobí veľmi minimalisticky.

Slúchadlá sú sama o sebe matná, úplne čierna. Sú opatrené rovnakým druhom protišmykové textúry, ktorá súčasne pôsobí robustne a elegantne. Zdajú sa byť tiež odolná voči odtlačkom prstov a poškriabaniu.

Náušníky sú príjemne mäkké, poddajné a veľmi dobre vypolstrované. Ich výmena je úplne jednoduchá. Presne na toto kritérium v AiAiAi pri navrhovaní mysleli. Nikto nechce slúchadlá, ktoré je potrebné pri častom používaní a následných oděrcích náušníku poslať do servisu.

Obe slúchadlá sú prepojené stočenej šnúrou a opúzdrené rovnakým materiálom, ktorý bol použitý na celú konštrukciu slúchadiel. Vo vnútri každého ušného chrániča je 40mm driver, ktorý by mal byť dosť veľký na to, aby vytvoril podstatný akustický tlak.

Hlavový most alebo slúchadlový oblúk, ak chcete, nie je vyplnený. Ostané výrobcovia sa snažia túto mnohokrát nevzhľadnú časť slúchadiel rôzne zamaskovať. TMA-1 opäť prekvapili a sú toho presným opakom. Elegantne vyriešený most bez akéhokoľvek polstrovanie. Tu môže vznikať problém pri dlhom nosení. Nie je polstr = nie je pohodlie.

Od slúchadiel vedie krútený asi 1,5 m dlhý kábel, ktorý je na jednom konci zakončený klasickým pozláteným 3,5 mm jackom sa skrutkovacie rekukcí na jack 6,3. Na opačnom konci je potom tiež 3,5 mm jack, ktorý je šikovne opatrený ochranou proti vytrhnutiu kábla. Ak za kábel prudko šklbne, vyskočí jack zo slúchadiel a nedôjde tak k ich poškodeniu. Túto funkciu ocenia hlavne DJovia pri živom hraní.

                                            Skôr vyrábané v limitovanej edícii Fool 's Gold a Beatport

Prvýkrát na hlave

Držím ich v ruke a hlavou mi prechádza myšlienka: "Hej, to by mohlo byť ono." Sám som totiž už asi 7 rokov užívateľom slúchadiel spoločnosti Sennheiser a to modelu HD25. Márne som čakal na náhradu, až do dneška.

Po neustálom prezeraniu a skúmaniu som slúchadlá zapojil k mixážnemu pultu a prvýkrát nasadil hrajúci na hlavu. Hneď mi preblesklo hlavou "Výborne sedia, majú ideálnu hmotnosť aj prítlak na ucho, ale čo zvuk?"

Testoval som tvárou tvár modelom Technics RP-DJ1210E, Reloop RP-30 a Allen & Heath Xone XD2: 53. Slúchadlá AiAiAi hrala presne tak, ako som očakával. Silné basy, príjemné stredy a čisté výšky. Žiadny "uhuhlaný" zvuk ani hi-fi přikreslená. Prekvapilo ma veľké rozlíšenie vysokých frekvencií pri veľkých hlasitostiach, ktoré je podľa mňa kľúčovým prvkom pre mixovanie v hlasných podmienkach.

Počúval som hodiny, desiatky rôznych skladieb a potom som musel povedať: "WAU!." Jednoducho ma prekvapili a veľmi milo.

Niečo by som vytkol

Zatiaľ čo u mnohých slúchadiel v tejto triede, ktoré sú zacielená na DJa, je možno mušľu sklopiť nadol alebo inak natočiť, u TMA-1 sú nepohyblivé. Niektorým DJom to môže vadiť. Na druhú stranu to ale znamená, že sú vďaka hlavovému mostu extrémne poddajná, veľmi tvárna a možno ich ohnúť do mnohých polôh. To umožňuje prispôsobenie do správnej polohy pri počúvaní jedným uchom. Slúchadlá som rôzne ohýbal okolo krku aj na hlave a vždy sa vrátila do pôvodného tvaru.

Pre koho sa hodí?

TMA-1 by som vrelo odporučil všetkým DJom, ktorí od slúchadiel očakávajú perfektné zvuk, hrajú v hlasných podmienkach a potrebujú, aby slúchadlá pri častom a mnohokrát nešetrnom používaní niečo vydržala.

Perfektné sú tiež na naposlouchávanie, výber a prípravu trackov.

Za svoje peniaze dostanete naozaj kvalitu, ktorá je porovnateľná, ak nie lepšie ako konkurencia všade okolo.

 

+ Perfektný zvuk

+ Svieži dizajn

+ Pevná a odolná konštrukcia

+ Zaujímavá cena

 

- Absencia natáčanie jednej z mušlí

- Chýba polstr v hlavovom mosta

Objednaj si TMA-1 DJ

Vytlačiť